You are currently viewing گمانه زنی و کاربرد های آن در ژئوتکنیک

گمانه زنی و کاربرد های آن در ژئوتکنیک

3
(4)

گمانه زنی چیست؟

گمانه زنی یا سنداژ در لغت به معنای عمل حدس زدن یا تخمین زدن بر اساس مشاهدات و یا اصول نظری است. قبل از شروع عملیات ساختمانی می باید از موقعیت و شرایط قشرهای زمین خاک تا حد امکان اطلاعات به دست آورد.

به فرآیند ایجاد سوراخ یا حفر چاه های مطالعاتی در زمین، با استفاده از ابزار حفاری مختلف، به منظور شناسایی نوع و جنس خاک مورد استفاده، گمانه زنی می گویند. البته این عمل جهت بررسی قشرهای مختلف زمین محل احداث سازه جهت شناسایی پارامتر های فیزیکی و دینامیکی آن نیز است. گمانه زنی یا سنداژ پیش از شروع عملیات ساختمانی برای تشخیص تیپ خاک، وضعیت آب و هوای زیر زمینی و تعیین نحوه طراحی و پی ریزی ساختمان، کاربرد دارد.

انواع گمانه ها و کاربردشان در ژئوتکنیک

گمانه ها ممکن است به صورت عمودی، شیب دار یا افقی باشند. از آنها استفاده های مختلفی می شود؛ از جمله نمونه برداری از مصالح زمین، انجام آزمون های برجا، بررسی شرایط هیدروژئولوژی، ایجاد شبکه زهکشی و شمع ریزی برای پی.

 به زبان ساده می توان گفت در واقع گمانه چاهی است که به دو صورت دستی یا ماشینی با هدف انجام آزمایش خاک، جاسازی مواد منفجره و یا قرار دادن ابزار دقیق کنده می شود. روشن است که قطر گمانه دستی بیش از گمانه های ماشینی است.

این سوراخ ها از قطر 5 تا 25 سانتی متر در زمین حفر می شوند و بسته به نوع خاک، قطر آن متغیر است. برای مثال در آزمایش های متداول مکانیک خاک در شهری مثل تهران، قطر گمانه ها معمولاٌ در حدود 11 سانتی متر است. سوراخ هایی با قطر های بیشتر حفاری شده را چاه می نامند و نباید آنها را با گمانه اشتباه گرفت.

حداقل عمق لازم برای حفر گمانه ها جهت انجام مطالعات برابر است با عمقی که تنش ناشی از سرباز سازه روی آن به 10 درصد تنش زیر شالوده برسد. عمق گمانه ماشینی باید دو برابر کوچکترین ضلع ساختمان به علاوه عمق گودبرداری باشد.

شرکت ترانشه قادر به انجام حفاری ماشینی و حفاری دستی می باشد. در صورت نیاز به خدمات حفاری با شرکت ترانشه تماس بگیرید.

روش های حفاری گمانه

حفاری گمانه ها به روش های مختلفی صورت می گیرد. این عمل به صورت دستی، بی معنی و عملی نشدنی است. هر کدام از روش ها از مزایا و معایب خاص خود برخوردارند. هیچ کدام از روش ها به دیگری برتری ندارند. 6 روش زیر از بهترین روش ها هستند:

گمانه زنی چیست؟ انواع و کاربرد های آن در ژئوتکنیک
گمانه زنی چیست؟ انواع و کاربرد های آن در ژئوتکنیک

حفاری شستشویی یا واشبورینگ:

 در حال حاضر این روش رایج ترین و ساده ترین شیوه انجام عملیات حفاری به منظور آزمایش خاک در پروژه با اهمیت کم و متوسط می باشد که در بسیاری از پروژه ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این حفاری در زمین های نیمه سخت کاربرد دارد و معمولا سوراخ های ایجاد شده توسط این روش، قطری در حدود 15 سانتی متر دارد. برای انجام خدمات میکروپایل با شرکت ترانشه تماس بگیرید. تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

در این روش مته حفاری در محل گمانه قرار گرفته و دستگاه حفاری با استفاده از سیستم هیدرولیک نیروی لازم را جهت فشار پیش رونده و حرکت دورانی ایجاد می کند. به این ترتیب با سرمته با خرد کردن لایه های خاک موجب پیشرفت عملیات حفاری می گردد.

حفاری لوله مارپیچی:

روشی نوآورانه و متداول در حفاری چاه نفت است که مته به صورت مارپیچ در زمین پیش می رود که غالبا در زمین های نرم و نیمه سخت مورد استفاده قرار می گیرد. لوله قبل از ورود به چاه به شکل مستقیم درآمده و پس از خروج از چاه و برگشتن به سرجای اصلی خود مجددا به دور قرقره تابیده می شود.

مجموعه ترانشه قابلیت انجام آزمایش ژئوتکنیک را دارد. در صورت نیاز به آزمایش ژئوتکنیک با ما تماس بگیرید. هم چنین شرکت ترانشه انواع آزمایش خاک را نیز انجام می دهد. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

حفاری دورانی یا روتاری:

 این روش از سرعت نسبتا بالایی نسبت به سایر روش های حفاری در عملیات معدن، برخوردار است. در این روش عموما از تعدادی لوله های توخالی که بیشتر از جنس فولاد و آلومینیوم هستند استفاده و بهره برداری می شود. حرکت دورانی مته باعث شکستن سنگ می شود و به وسیله آن، می توان عملیات حفاری را تا عمق معین انجام داد. این روش معمولا در تمام انواع و تیپ خاک کاربرد دارد و برای مغزه گیری مورد توجه است.

حفاری ضربه ای یا پرکاشن:

 این روش اصولا حفاری مختص خاک های سخت و متراکم و چاه هایی که در داخل سنگهای مقاوم هستند اما به لحاظ اقتصادی مناسب نبوده و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه های ضربه ای، دستگاه های ساده ای هستند که برای پژوهش های آب یابی بسیار مناسب هستند.اصول کار این سیستم ضربه ای خرد کردن سنگهاست که این عمل بوسیله مته ای به نام حفاری یا ترپان انجام می گیرد. شرکت ترانشه قابلیت آزمایش انواع تیپ خاک را دارد و در زمینه مکانیک خاک نیز خدمت رسانی می کند.

حفاری توربینی:

 شوروی سابق نوعی حفاری دورانی ابداع کرده بود که در آن سر مته به جای آنکه به کمک لوله فولادی دوران نماید، بوسیله توربینی که به عنوان نیروی محرکه از گل حفاری و یا الکتریسیته استفاده می نماید، حرکت می کند. در این روش قسمت متحرک تنها سر مته در عمق چاه خواهد بود. از نظر سرعت عملی که این روش دارد، دارای برتری اقتصادی زیادی است. این روش اکنون در اروپا و آمریکا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حفاری اوگر مارپیچی تند:

این دستگاه سوراخهایی به قطر کوچک تا متوسط حفر می کند و بطور پیوسته نمونه های دست نخورده می گیرد. معمولا در خاک های دارای چسبندگی، انجام می شود. این روش حفاری با چرخاندن رشته ممتد اوگر مارپیچی صورت می گیرد. این روش در خاکهای مقاوم و سنگ نرم استف اما پس از خروج اوگر در مواد با چسبندگی کم یا بدون چسبندگی، چاه ریزش می کند و لذا عمق حفاری تا نزدیک سیستم ایستابی محدود می شود.

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات سازه نگهبان و نیلینگ و خرپا می باشد. در صورت نیاز به خدمات دهی با ترانشه تماس بگیرید.

گمانه زنی چیست؟ انواع و کاربرد های آن در ژئوتکنیک
گمانه زنی چیست؟ انواع و کاربرد های آن در ژئوتکنیک

نحوه تثبیت جداره گمانه ها در ژئوتکنیک

استفاده از کیسینگ: کیسینگ ها استوانه های فلزی تو خالی هستند که ابتدا و انتهای آنها باز است. آنها را در داخل گمانه ها فرو می کنند تا جلوی فرو ریزش گرفته شود. اجرای آن آسان است، اما بزرگترین ایراد آن هزینه بالای آن است. معمولا قطر این غلاف ها بین 6 تا 13 سانتی متر است.

استفاده از گل حفاری یا بنتونیت: نوعی خاک رس است که خاصیت متورم شوندگی دارد. بنتونیت هنگام برخورد با آب متورم شده و باد می کند. این عمل باعث می شود که به دیواره ها فشار وارد شده و مانع از ریزش آن ها شود. تستفاده از بنتونیت باعث زیاد تر شدن میزان چسبندگی در آزمایش برش مستقیم می گردد.

هلدینگ ترانشه شما را در زمینه انجام خدمات مکانیک و ژئوتکنیک، با استفاده از دانش فنی، تجربه کاری و دقت عمل؛ یاری می رساند. این شرکت در انجام آزمایشات آزمایشگاهی در زمینه های مطالعات ژئوتکنیک و ژئوفیزیک، با استاندارد های معتبر فعالیت می کند.

شرکت ترانشه در زمینه مقاومت خاک به صورت تخصصی خدمت رسانی می کند. در صورت نیاز به خدمات با ما در تماس باشید.

تعریف گمانه زنی چیست؟

گمانه زنی یا سنداژ در لغت به معنای عمل حدس زدن یا تخمین زدن بر اساس مشاهدات و یا اصول نظری است. برای خواندن توضیحات بیشتر با ترانشه همراه باشید.

حفاری لوله مارپیچی چگونه است؟

روشی نوآورانه و متداول در حفاری چاه نفت است که مته به صورت مارپیچ در زمین پیش می رود که غالبا در زمین های نرم و نیمه سخت مورد استفاده قرار می گیرد. لوله قبل از ورود به چاه به شکل مستقیم درآمده و پس از خروج از چاه و برگشتن به سرجای اصلی خود مجددا به دور قرقره تابیده می شود.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 3 / 5. تعداد آرا: 4

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.