You are currently viewing درز انقطاع و نحوه محاسبه و نکات اجرایی آن

درز انقطاع و نحوه محاسبه و نکات اجرایی آن

2.8
(11)

درز انقطاع چیست ؟

معنی  لغوی درز (شکاف یا فاصله ) و انقطاع ( جدا کننده یا  قطع کننده ) است ؛حال معنی این دو یعنی درز انقطاع، یعنی فاصله ای که باعث جدا شدن دو قسمت از یکدیگر می شود .

آشنایی با درز انقطاع

در ساختمان سازی وقتی دو بنا در کنار یکدیگر ساخته شود، رعایت درز انقطاع بسیار حائز اهمیت است ؛ در هنگام حوادثی همچون زلزله  که ارتعاشات و جا به جایی  در پی دارد و خود عامل تخریب یک ساختمان می توانند باشند، حال اگر دو ساختمان در کنار یکدیگر بنا شده باشند و درز انقطاع بدون در نظر گرفتن شرایط استاندارد باشد ، موجب ضربه زدن به یکدیگر  و تشدید نیرو های حاصل از زلزله و ارتعاشات و جابجایی های ناشی از زلزله  باشد و احتمال تخریب را بالا ببرد.

از دلایل دیگری که وجود درز انقطاع را اجباری می کند این است که  عدم رعایت این مورد  نشست نامتقارن ساختمان ها و تاثیر آن بر ساختمان های مجاور است .

حال که متوجه اهمیت درز انقطاع در ساخت ساختمان ها شدیم در ادامه  به نحوه محاسبه آن می پردازیم ؛

نحوه محاسبه درز انقطاع

درز انقطاع در ساختمان های با طبقات کم  از دو روش استفاده میکنیم ؛ برای ساختمان های با طبقات بیشتر از 8 ،محاسبه درز انقطاع پیچیده و سخت تر است . در این مقاله ما محاسبات درز انقطاع ساختمان های کم طبقه را در نظر گرفتیم .

برای محاسبه درز انقطاع یک ساختمان 4 طبقه(ارتفاع هر طبقه 3 متر ) و در کل یک بنا 12متری  :

1- روش اول:
H×0.005=6cm
H=ارتفاع مفید
0.005= عدد ثابت   

2-روش دوم: یک صدم ارتفاع ساختمان تقسیم بر دو 

H×0.01÷2
0.01÷2×1200=6cm

روش دوم بهتر و راحت تر است ،همانطور که متوجه شدید، ارتفاع مفید ساختمان در محاسبه درز انقطاع بسیار مهم است؛ شاید فکر کنید ارتفاع مفید ساختمان همان ارتفاع شکل ظاهری ساختمان باشد ،ولی باید بدانید که اینگونه نیست؛ در ادامه روش محاسبه ارتفاع مفید ساختمان را توضیح می دهیم :

نحوه محاسبه ارتفاع مفید ساختمان

 از نقطه شروع تراز پایه ساختمان تا سقف بام را ارتفاع مفید ساختمان می گویند 

تراز پایه چیست

به قسمتی از ساختمان که در هنگام زلزله ، آن قسمت رو به پایان در حرکت هیچ اختلافی با  حرکت زمین نداشته باشد را تراز پایه ساختمان می گویند .
 در در ساختمان زیر زمین نداشته باشیم ،تراز پایه از روی  فونداسیون بنا محاسبه می شود؛ ولی در ساختمانی که دارای زیر زمین باشد، تراز پایه از نزدیکترین نقطه به سقف زیر زمین محاسبه می شود، با این شرط که دیوارهای آن به ساختمان وصل باشد و پشت دیوار ها توسط خاک فشرده  کاملا پر شده باشد .

حال که نحوه به دست آوردن ارتفاع ساختمان را متوجه شدیم ،شاید برای شما هم سوال باشد که درز انقطاع باید در کجا قرار بگیرد ؟ در جواب این سوال باید بگویم که همانگونه که در یافتیم درز انقطاع به معنی فاصله بین دو ساختمان به منظور جلوگیری از برخورد با یکدیگر در هنگام مواجه با حوادث طبیعی همچون زلزله می باشد ؛پس باید درز انقطاع در مرز زمین خود با زمین مجاور واقع شود .

مثال :
در طراحی یک ساختمان 5 طبقه با ارتفاع هر طبقه 3/5 متر ،بدون زیر زمین   (با توجه به این که زیر زمین ندارد پس تراز پایه از روی فونداسیون  محاسبه می شود )

ارتفاع ساختمان : 
3/5×5=16/5m

محاسبه درز انقطاع:
0.005×1650=8/25cm

درز انقطاعی که این سازه باید با ساختمان مجاور رعایت کند 8/25cm است .

در ادامه چند  نکته ای  که در رعایت درز انقطاع باید رعایت شود را ذکر می کنیم :

  • فضا خالی بین ساختمان ها باید پر شود تا محل تجمع پرندگان نشود
  • پر کردن این فضا خالی علاوه بر جلوگیری از لانه گزینی پرندگان  جنبه زیبایی نیز دارد 
  • مصالح که در پر کردن درز انقطاع به کار میبریم باید کاملا ارتجاعی باشد و در برابر زلزله مقاومت نشان ندهد
  • در نقشه کشی ساختمان درز انقطاع  با خط چین مشخص شود 
  • حداقل مقدار درز انقطاع 5cm می باشد حتی اگر در محاسبات  میزان به دست آمده کمتر از باشد ما همان 5cm را باید در نظر بگیریم 
  • دیوار های مربوط به حیاط نیازی به درز انقطاع ندارند 
  • نقشه ها را بدون درز انقطاع برای تایید به نظام مهندسی و شهرداری نفرستید 
  • در بلوک های شهری به علت پیدا نکردن خاک فشرده تر از پایه از سطح فونداسیون در نظر گرفته می شود 
  • درز انقطاع جزء زیربنا خالص ساختمان محاسبه نمی شود 

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات نیلینگ، خرپا، انکراژ، آزمایش خاک، بهسازی خاک، مقاومت خاک، طبقه بندی خاک، مکانیک خاک، میکروپایل، سازه نگهبان، حفاری دستی، طراحی ساختمان و جلوگیری از نشست ساختمان می باشد. همچنین برای آشنایی با انواع خاک و شناخت بیشتر تیپ خاک نیز می توانید از وبلاگ مجموعه ترانشه بازدید کنید.

درز انقطاع چیست ؟
درز انقطاع

 علاوه بر درز انقطاع درز های دیگری نیز در ساختمان وجود دارند

درز اجرایی

گاهی وقت ها امکان بتن‌ریزی یک عضو سازه‌ای در یک تایم مشخصی  وجود ندارد؛در چنین مواقعی  از درز اجرایی استفاده می‌شود،در واقع درز اجرایی، سطح بتن سخت شده است که در تماس با بتن تازه قرار می‌گیرد، به وجود می آید .

در هر توقف عملیات بتن‌ریزی که باعث سخت شدن بتن می گردد درز اجرایی شکل می گیرد .به طور کلی هرگاه زمان قطع بتن‌ریزی از 30 دقیقه بیشتر شود ،باید آن را یک درز اجرایی به حساب آورد. چرا که بتن در زمان 30 دقیقه سخت می شود و در مواجه با بتن تازه یک درز یا یک مرز را دارا می باشد .

درز انقباضی

درز های انقباضی از نوع درز های حرکتی در نظر گرفته می شود، که به موجب  جلوگیری از ترک های ناشی از خشک شدن بتن می باشد. درز انقباضی  باعث میشود انقباض دو طرف درز در محل درز جمع شوند .

درز انبساطی

درز انبساطی نیز جزو دسته درز های حرکتی است  که برای انبساط و انقباض در نظر گرفته شده ؛  نبود درز های انبساطی باعث میشود در تغییرات درجه حرارت موجب ترک خوردن در نقاط مختلف ساختمان شود 

 درز کنترل

در مواجه با تغییرات دما ،درون بتن انبساط و انقباض رخ می دهد که باعث ترک خوردگی آنها می شود ؛این مشکل با  وجود درز کنترل قابل کنترل است .

درز نشست

این درز ها برای جلوگیری از نشست های نامتقارن و نامساوی در ساختمان های مجاور یکدیگر در نظر گرفته می شود .

درز انقطاع چیست؟

درز انقطاع به جدا کردن دو قسمت از یکدیگر گفته می شود.

چه مواردی را باید در اجرای درز انقطاع در نظر گرفت؟

این مقاله از ترانشه به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 2.8 / 5. تعداد آرا: 11

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.