You are currently viewing اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری

اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری

3.7
(6)

آگاهی از اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری و تفاوت میان آنها اهمیت زیادی دارد. معماری ساختمان های تجاری در مقایسه با معماری ساختمان های مسکونی یا معماری ساختمان های تجاری تفاوت های اساسی دارد. اما در برخی موارد ممکن است یک ساختمان تجاری دارای واحدهای اداری نیز باشد و به نحوی این دو سازه به هم مرتبط باشند.

طراحی ساختمان

وقتی از ساختمان اداری صحبت می کنیم، بیشتر مربوط به فروشگاه های بزرگ، هایپرمارکت ها و گاهی ساختمان های صنعتی می شود. این در حالی است که هتل ها و مراکز درمانی نیز در گروه امکانات تجاری قرار می گیرند. اما با توجه به نیازهای ویژه این دو گروه، اصول معماری آنها متفاوت خواهد بود.

در صورتی که می خواهید ساختمان مسکونی و تجاری خود را به بهترین شکل ممکن و با توجه به اصول مربوطه انجام دهید می توانید خدمات شرکت ترانشه را مورد استفاده قرار دهید.

طراحی ساختمان
طراحی ساختمان

اصول طراحی ساختمان مسکونی

برای آشنایی با اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری لازم است که هر یک از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. در این بخش به اصول طراحی ساختمان را ذکر خواهیم کرد.

توجه به وجوه منزل

کف خانه باید طوری باشد که اعضای خانواده بتوانند راحت زندگی کنند. مسئله وجه به جهت گیری ساختمان مربوط می شود. نحوه چیدمان در و پنجره ها روی دیوار بیرونی خانه باید به گونه ای باشد که نور خورشید و هوای بیشتری وارد خانه شود. همه اتاق ها باید تهویه مناسب و روشنایی با قرارگیری مناسب درها و پنجره ها داشته باشند. ویژگی های ساختمان باعث ایجاد آسایش، سلامت و چشم اندازهای دلنشین می شود. شر‌کت ترانشه طراحی ساختمان مسکونی را به شکل کاملا اصولی انجام می دهد.

توجه به چشم انداز

نمای بیرون از خانه خانه باید دید خوبی داشته باشد تا بتواند حس شادی را به ساکنان منتقل کند. کسانی که از بیرون به آن نگاه می کنند باید خوشحال شوند. منظره باید دلپذیر باشد و ویژگی های ناخوشایند و نامطلوب خانه را مخفی کند.

توجه به حریم خصوصی خارجی

یکی دیگر از تفاوت های اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری توجه به حریم خصوصی خارجی می باشد. اگر خانه در فاصله کافی از بزرگراه ها و جاده ها از نقشه عقب نشینی کند، حریم خصوصی را می توان به راحتی حفظ کرد. خانه های کنار جاده نباید ساخته شود. لازم به ذکر است که تثبیت پرده ها روی درب اصلی ضروری است تا کسی از بیرون فضای داخلی خانه آن را نبیند. حریم خصوصی در فضای باز با طراحی دقیق ورودی اصلی یا پوشاندن آن با درختان تضمین می شود.

رعایت حریم خصوصی داخلی

به منظور جدا کردن آسان یک اتاق از اتاق دیگر می توان از پرده در درب تمام اتاق ها استفاده کرد. اتاق خواب، حمام، توالت و آشپزخانه را به درستی جدا کنید. این در صورتی امکان پذیر است که همه اتاق ها دسترسی مستقل داشته باشند. در باید در امتداد دیوار خانه باشد. حفظ ‌کردن حریم خصوصی با یک درب لولا امکان پذیر می باشد.

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات نیلینگ، خرپا، انکراژ، آزمایش خاک، مکانیک خاک، بهسازی خاک، مقاومت خاک، طبقه بندی خاک، میکروپایل، سازه نگهبان، حفاری دستی، طراحی ساختمان و جلوگیری از نشست ساختمان می باشد. همچنین برای آشنایی با انواع خاک و شناخت بیشتر تیپ خاک نیز می توانید از وبلاگ مجموعه ترانشه بازدید کنید.

اصول طراحی ساختمان تجاری

در این بخش مطلب اصول طراحی ساختمان تجاری و مسکونی ابتدا به نکاتی اشاره می کنیم که باید در طراحی ساختمان تجاری مورد توجه قرار گیرند.

دقت به متریال ساخت و ساز

یکی از مهمترین و اساسی ترین اصول معماری ساختمان تجاری دقت به مصالح ساختمانی آن می باشد. با وجود اهمیت این متریال در ساخت هر نوع ساختمانی، مصالح به کار رفته در معماری تجاری با ساختمان های مسکونی تفاوت اندکی خواهد داشت. از آنجایی که ساختمان تجاری نسبت به ساختمان مسکونی پیچیده‌تر و پیچیده‌تر طراحی می‌شود، باید از مصالح متفاوت و پیشرفته‌تری در ساخت آن استفاده شود.

رایج ترین استفاده از قاب فولادی است. دلیل استفاده از این قاب ها این است که مستحکم تر هستند و به سازنده اجازه می دهند ساختمان های بلندتری بسازند. نوع فولاد و تکنولوژی مورد استفاده با آنچه برای ساخت خانه یا دفتر استفاده می شود تفاوت خواهد داشت.

استفاده مناسب از نور طبیعی

در حال حاضر ساخت بیشتر ساختمان ها به گونه ای انجام می گیرد که با استفاده صحیح از انرژی طبیعی به عنوان مثال نور خورشید می توان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی داخل ساختمان داشت. نور طبیعی نیز با نصب پنجره های بزرگ در جهت گیری صحیح ساختمان ایجاد می شود. به همین دلیل انتخاب پنجره مناسبی که به نمای ساختمان زیبایی می بخشد و با نور کافی ساختمان را روشن می کند. باید گفته شود که این مورد یکی از مهمترین تفاوت اصول طراحی ساختمان مسکونی و تجاری است.

اصول طراحی ساختمان
اصول طراحی ساختمان

مورد توجه قرار دادن نیازهای مشتری

فرقی نمی کند ساختمان تجاری یک پاساژ باشد یا یک بیمارستان یا یک مرکز خرید بزرگ، نیازهای مشتریان مختلف باید در نظر گرفته شود. پله ها اولین چیزی است که باید در نظر گرفت تا مشتریان بتوانند به راحتی و آسانی راه خود را برای رسیدن به طبقات بالاتر پیدا کنند. از طرفی آسانسور یکی از ارکان اصلی معماری تجاری است به دلیل اینکه همه افراد قادر نیستند از طریق پله بین طبقات بالا و پایین بروند.

مورد توجه قرار دادن نیازهای افراد دارای معلولیت در طراحی معماری تجاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به متراژ یک ساختمان تجاری، باید فضایی برای پارکینگ در نظر گرفته شود. شرکت ترانشه طراحی ساختمان های تجاری را با توجه به اصول اساسی آن به اجرا درمی آورد.

به وجود آوردن امنیت

به جز مواردی که ذکر کردیم باید گفته شود که یکی از مهمترین نکات در معماری تجاری در نظر گرفتن نکات امنیتی ساختمان است. اغلب در یک ساختمان بزرگ تجاری ترافیک زیادی وجود دارد، بنابراین باید در مواقع آتش سوزی یا زلزله راه حلی اندیشید تا ترافیک سنگین جان افراد را به خطر نیندازد.

یکی از نکاتی که در ساختمان های تجاری بزرگ وجود دارد، داشتن درب های ورودی و خروجی در نقاط مختلف است. خروج اضطراری یعنی جمعیت در یک جهت و از یک خروجی نمی روند. همچنین پله های اضطراری برای خروج از ساختمان از جمله مواردی است که در مکان های مختلف باید در نظر گرفته شود تا در صورت بروز مشکل، ساکنان ساختمان به راحتی خارج گردند.

چه مواردی در طراحی ساختمان مهم است؟

در این مقاله تمام موارد مهم برای طراحی ساختمان اداری و تجاری را مورد بررسی قرار داده ایم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه نمایید.

چه شرکت هایی خدمات طراحی ساختمان را ارائه می دهند؟

شرکت ترانشه یکی از شرکت های با سابقه در زمینه طراحی ساختمان می باشد.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 3.7 / 5. تعداد آرا: 6

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.