You are currently viewing روانگرایی خاک

روانگرایی خاک

4
(3)

روانگرایی خاک موضوعی است که در حوزه مهندسین زلزله مورد بحث قرار می گیرد. این پدیده در واقع تبدیل حالت جامد خاک به سمت مایع است، یعنی از شدت سختی و استحکام خاک کاسته می شود. اگر به روانگرایی خاک توجهی نشود و ساختمان روی چنین خاکی ساخته شود، مقاومت زیادی نخواهد داشت و امکان تخریب سازه وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما خوانندگان عزیز را با موضوع روانگرایی خاک و مسائل مربوط به آن آشنا کنیم.

روانگرایی خاک چیست؟

روانگرایی خاک پدیده ای است که به هنگام وقوع زلزله ایجاد می شود و مقاومت توده های خاک را از بین می برد. در این پدیده ای ذرات خاک در اثر بار های جانبی که از زلزله ناشی شده ضعیف می شود. در نتیجه باعث از بین رفتن ظرفیت باربری خاک شده و سازه های بالایی آن به درون زمین نفوذ می کند. ساختار خاک اشباع از دو بخش جامد و مایع تشکیل شده و زمانی که روانگرایی، ساختار خاک را به طور کامل مختل می کند حالت آن از جامد به مایع تبدیل می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خدمات حفاری دستی، انواع خاک، طبقه بندی خاک، آزمایش ژئوتکنیک، حفاری ماشینی با ما همراه باشید.

اهمیت مطالعه روانگرایی خاک

روانگرایی باعث تبدیل توده های خاک به شبکه غیر فعال از ذرات می شود. خاک روانگر از مقاومت و طبیعت کم تری برخوردار است. غالباً این پدیده در سازه های ساختمانی مشکلات بسیاری را ایجاد می کند به همین دلیل چنین خاکی بستر مناسب برای ساخت و ساز نمی باشد. سازه هایی که روی این خاک ها ساخته شده اند به تدریج بر یک سمت خم شده و تخریب صورت می گیرد.

به دلیل آن که روانگرایی خاک روی ایمنی سازه تاثیر بسیاری می گذارد، مطالعه چنین پدیده ای و انجام اقدامات لازم برای مقابله با آن اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر مهندسان با تجربه احتمال رخ دادن روانگرایی خاک را تایید کنند از روش های گوناگون به تقویت خاک و رفع اثرات مخرب اقدام می کنند که در نتیجه سازه از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار خواهد شد.

مجموعه ترانشه ارائه دهنده خدمات آزمایش خاک، مکانیک خاک، مقاومت خاک، طراحی ساختمان با کادری مجرب می باشد.

انواع مختلف روانگرایی خاک

به طور کلی روانگرایی خاک به دو دسته روانگرایی جریانی و تحرک سیکلی خاک تقسیم بندی می شود. که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم.

روانگرایی جریانی: روانگرایی جریانی یکی از انواع حالت های روانگرایی است که در این حالت تعادل خاک به واسطه بار های دینامیکی و استاتیکی به هم خورده و خاک با کاهش مقاومت و استحکام روبه رو می شود. ساختمان سازی روی زمین های شیب دار نمونه ای از بار استاتیکی بوده و زلزله از طریق بار دینامیکی بر خاک وارد می شود. بار های وارده در خاک مقاومت برشی خاک را کاهش داده و روانگرایی جریانی خاک به وجود می آید در این صورت درصد تخریب و جابه جایی بسیار گسترده است.

روانگرایی تحریک سیکلی خاک: اگر میزان تنش برشی نسبت به درصد برش درون خاک کاهش یافته باشد، زمین در معرض زمین لرزه های شدید قرار می گیرد که در این حالت شاهد روانگرایی تحریک سیکلی خاک خواهید شد. این پدیده معمولا در زمین هایی با شیب کم و صاف نزدیک به دریاچه و رودخانه دیده می شود. در برخی از زمین های صاف ممکن است به دلیل روانگرایی و فشار آب، حفره ای بزرگ از آب های زیرزمینی به سطح زمین باز شود.

جریان آب می تواند هم در حین وقوع زلزله و هم پس از تمام شدن آن رخ بدهد. اگر آب با سرعت بالا جریان بیابد، همراه خود ذرات ریز ماسه را از میان شکاف های موجود در سطح زمین را حمل می کند که به این‌ پدیده جوش ماسه ای گفته می شود. حالت روانگرایی تحریک سیکلی بیش تر در محل هایی که خاک های اشباع شده دارد همانند: رودخانه ها، اقیانوس ها، خلیج ها، دریاچه ها و… قابل مشاهده است.

معمولا برخی از بندر ها روی خاک ویرانگر ساخته شده اند و زمانی که زمین لرزه آنجا را فرا بگیرید، کاملا تخریب و اسکلت ها نابود می شوند. اما امروزه برای مقاومت بیش تر از اسکله و سازه ها، اطراف بندر را دیوار های مستحکم قرار می دهند تا فشار زمین لرزه به دیواره برخورد کند.

نشست ساختمان، تیپ خاک، سازه نگهبان، نیلینگ از خدمات تخصصی مجموعه ترانشه با تجربه و دقت عمل بالا می باشد.

روانگرایی خاک
روانگرایی خاک

روانگرایی خاک در زلزله

نیرو های دینامیکی که از زمین لرزه ناشی می شوند، ممکن است باعث تخریب سازه ها شود همچنین آسیب پذیری خاک را در زیر سازه افزایش می دهد. از این رو نشست ساختمان، گسیختگی خاک و فروپاشی ماسه از پدیده های رایجی است که هنگام زلزله ناشی می شود. در شرایطی که ظرفیت روانگرایی خاک وجود دارد که می توان از سه روش زیر برای مقابله با پدیده کمک گرفت که شامل؛

 • بهینه سازی خاک
 • ساخت و ساز ساختمان های مقاوم در برابر روانگرایی
 • عدم استفاده از خاک های روانگر برای پایه سازه ها

عوامل موثر در روانگرایی خاک

از فاکتور های مهم و موثر در روانگرایی خاک می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • میزان چگالی نسبی اولیه
 • نوع و ترکیب خاک
 • ابعاد و پخش کردن دانه بندی
 • خواص لرزه ای
 • بار سرباره
 • مکان زهکشی و اندازه توده خاک
 • چگونگی تشکیل خاک
 • میزان هوای درون توده
 • بازه زمانی تحت بار ثابت
 • تاریخچه کرنشات قبلی

شرکت ترانشه قابلیت ارائه خدمات خرپا، انکراژ، بهسازی خاک، میکروپایل را در سریع ترین زمان ممکن دارد برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

جمع بندی روانگرایی خاک

در این مقاله با تلاش های بسیار توانستیم شما را با  روانگرایی خاک و مسائل مربوط به آن آشنا کنیم. روانگرایی در واقع به سست شدن توده های خاک و کاهش مقاومت آن اشاره دارد. روانگرایی خاک پدیده است که به هنگام وقوع زمین لرزه ها ایجاد می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص روانگرایی خاک و راه های مقابله با آن می توانید به وب سایت ترانشه به صورت آنلاین مراجعه کنید.

روانگرایی خاک چگونه ایجاد می شود؟

روانگرایی خاک پدیده ای است که به هنگام وقوع زلزله ایجاد می شود و مقاومت توده های خاک را از بین می برد. در ادامه به برسی کامل روانگرایی خاک در سایت ترانشه پرداخته ایم.

روانگرایی جریانی چیست؟

روانگرایی جریانی یکی از انواع حالت های روانگرایی است که در این حالت تعادل خاک به واسطه بار های دینامیکی و استاتیکی به هم خورده و خاک با کاهش مقاومت و استحکام روبه رو می شود.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 4 / 5. تعداد آرا: 3

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.