You are currently viewing نشست ساختمان، علائم و راه های جلوگیری از آن

نشست ساختمان، علائم و راه های جلوگیری از آن

4
(4)

نشست ساختمان یکی از پدیده های زمین شناختی است که وقوع آن ممکن است به دلیل فعالیت های انسان رخ دهد. نشست ساختمان در صورت اتفاق افتادن سبب وارد آمدن ضربه های مختلفی به انسان ها و کسب و کارها از جنبه های گوناگون شود؛ بنابراین هنگامی که متوجه می شویم با انجام دادن برخی اقدامات می توانیم از وقوع آن پیشگیری کنیم، مسلما نباید در انجام دادن دستورالعمل ها درنگ کنیم.

نشست ساختمان

دلیل این که ممکن است که یک ساختمان یا در واقع زمین زیر آن نشست کند، این است که لایه های زیرین زمین نمی توانند وزن لایه های بالاتر زمین را تحمل کنند و با فشار این لایه ها به طرف پایین ریزش می کنند. البته باید بدانید که رخ دادن چنین حادثه ای در صورتی که سال ها از زمان احداث بنا گذشته باشد، یک امر عادی است اما برای این که به تاخیر بیفتد می توان با برخی اقدامات را لحاظ کرد.

برای مثال این نکته مهم است که هر زمینی دارای انواع خاک های مختلفی می باشد و ظرفیت و تحمل فشارهای ناشی از ساختمان در انواع این زمین ها متفاوت است، در نتیجه باید پیش از ساختن یک سازه روی یک زمین خاص خاک و زمین آن مورد بررسی دقیق متخصصین قرار گیرد تا در مورد ویژگی های آن اطلاعات کافی به دست آید.

نشست ساختمان چیست؟

مسلما تا زمانی که به طور دقیق ندانید این پدیده دقیقا چیست و به چه دلیلی ممکن است رخ دهد، شناخت علائم نشست ساختمان و راه های جلوگیری از آن نمی تواند کمک زیادی به شما کند. پس در این قسمت متوجه می شویم نشست ساختمان چیست.
زمانی که یک سازه به دلیل بروز تغییراتی در خاک زیر سازه پایین رود و یا شکل ظاهری آن تغییر کند و حالت افتاده و خمیده پیدا کند، نشست ساختمان رخ داده است. اصلی ترین پیامد این اتفاق ترک دیوارها در بخش های داخلی و بیرونی ساختمان است. در اثر نسشت ساختمان کف آن نیز به سمت داخل فرو می رود و حالت گودی پیدا می کند.

نشست ساختمان
نشست ساختمان

دلایل نشست ساختمان

اما چه چیزی سبب می شود که یک ساختمان به مرور زمان دچار چنین وضعیتی شود؟ تنش ها و فشار هایی که سازه روی زمین به وجود می آورد علت اصلی این موضوع است و سبب می شود که حجم خاک پی سازه دچار تغییر شود. نوع خاک و ویژگی های ساختمان مانند مصالح به کار رفته در آن میزان نشست ساختمان را تعیین می کنند.

علائم نشست ساختمان

در صورتی ساختمانی فرسوده شده باشد احتمال نشست در آن به شدت بالا می رود. البته با آگاهی از نشانه هایی که پیش از نشست ساختمان خود را بروز می دهند، می توانید اقدامات لازم به جهت حفظ جان و اموال خود را انجام دهید. مهم ترین این علائم را در ادامه مشاهده می کنید.

شکل گرفتن ترک روی دیوار ها

در دیوارهایی که با استفاده از آجر و یا بلوک ساخته شده اند ترک هایی شکل می گیرند که معمولا از گوشه های دیوارها به سمت پنجره ها گسترش پیدا می کنند. این ترک ها می توانند به سه نوع رایج پله ای، عمودی و افقی مشاهده شوند.

اتفاقات متفاوتی باعث می شوند که هر نوع از این ترک ها روی دیوارها به وجود آیند. اگر خاک در زیر سازه حرکت کرده باشد، ترک هایی به حالت عمودی روی دیوار شکل می گیرند. اگر خاک به فوندانسیون سازه فشار زیادی وارد آورده باشد، ترک ها به حالت افقی رخ می دهند. علتی که سبب می شود ترک ها را به شکل پله ای مشاهده کنید خاک نامناسب در زیر سازه است که باعث می شود سازه نا پایدار باشد.

فاصله گرفتن دیوار از کف ساختمان

مشهود ترین علامتی که پیش از نشست خانه می توانید مشاهده کنید ایجاد فاصله بین دیوار و کف ساختمان است. اگر در ساختمانی اقامت دارید که به نظر می رسد قدیمی است و احتمال نشست در آن وجود دارد در صورت مشاهده چنین چیزی باید اقدامات لازم به جهت حفظ جان و اموال خود را انجام دهید.

ترک خوردن دیوار در قسمت هایی که میخ به دیوار کوبیده شده است

اگر در اطراف میخ هایی که به دیوار کوبیده شده اند ترک هایی را مشاهده کردید، باید به دنبال علائم دیگر نشست زمین که بگردید و اگر موارد دیگری را هم پیدا کردید به طور حتم باید اقدامات لازم را انجام دهید.

ایجاد برآمدگی در کف ساختمان

بالا آمدن بخش هایی از زمین مخصوصا در زمین قسمت وسط ساختمان، نشانه ای دیگر از امکان نشست ساختمان می باشد.

ترک خوردن دیوارهای زیر زمین

چنین ترک هایی می توانند به حالت افقی یا عمودی روی دیوار زیرزمین مشاهده شوند و علت اصلی آن ها نفوذ آب است. نفوذ آب علت مهمی در اتفاق افتادن نشست ساختمان است.

تغییر شکل درها و پنجره ها

پیش از این که نشست ساختمان اتفاق افتد، در ها و پنجره ها حالت افتاده پیدا می کنند. البته ایجاد افتادگی در پنجره ها و درب ساختمان دلایل مختلفی دارد. بنابراین هنگامی که چنین چیزی را مشاهده کردید برای مطمئن شدن از این که آیا یکی از علائم نشست ساختمان است یا خیر، بررسی کنید و ببینید آیا علائم دیگر نشست ساختمان را پیدا می کنید یا خیر.

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات نیلینگ، خرپا، انکراژ، آزمایش خاک، بهسازی خاک، مقاومت خاک، مکانیک خاک، طبقه بندی خاک، میکروپایل، سازه نگهبان، حفاری دستی، طراحی ساختمان و جلوگیری از نشست ساختمان می باشد. همچنین برای آشنایی با انواع خاک و شناخت بیشتر تیپ خاک نیز می توانید از وبلاگ مجموعه ترانشه بازدید کنید.

نشست ساختمان
نشست ساختمان

راه های جلوگیری از نشست ساختمان

البته اقداماتی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی می توان انجام داد تا از خسارت های جدی آن پیشگیری کنیم. با فرسایش ساختمان احتمال این اتفاق زیاد می شود اما اقداماتی که در ادامه آورده ایم می تواند تا حد زیادی آن را به تعویق بیاندازد.

ساختن یک سازه سبک

به کار بردن مصالحی که باعث می شوند ساختمان نهایی هر چه سبک تر شود.

ساختن پی سازه مقاوم

اگر پی سازه و ساختمان از ابتدا بسیار مقاوم و با مصالح با کیفیت و رعایت اصول مهندسی بنا شده باشد، می تواند در برابر فشارهای بیش تری مقاومت کند و تا سال ها دچار مشکل نشود.

برای این کار می توانید زیر فوندانسیون سازه از پایه و دستک استفاده کنید. سعی کنید که دیوارهای سازه با ستون های آن یکپارچه و پیوسته باشد. در سازه ستون های بیش تری بسازید.

نشست ساختمان چیست و چرا اتفاق می افتد؟

وقتی یک سازه به دلیل ایجاد تغییراتی در خاک و سازه به سمت پایین برود و یا تغییر شکل دهد نشست ساختمان رخ داده است و دلایل آن نیز می تواند جنس خاک، مصالح ساختمان و موارد دیگری باشد که همگی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند.

برای جلوگیری از نشست ساختمان باید چه کرد؟

باید در تمام مراحل از آغاز کار با مهندسین و مشاورین مربوطه کار ساخت و ساز را انجام داد. برای دریافت مشاوره رایکان با مجموعه ترانشه در تماس باشید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 4 / 5. تعداد آرا: 4

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.