You are currently viewing مقاومت خاک چیست؟ + روش اندازه گیری مقاومت خاک

مقاومت خاک چیست؟ + روش اندازه گیری مقاومت خاک

5
(2)

مقاومت خاک چیست؟ روش اندازه گیری مقاومت خاک به چه صورت می باشد؟ مقاومت خاک، به نوع خاک، بعد از رطوبت و دما بستگی دارد. به طور اصولی مقاومت ویژه خاک الکترولیتی می باشد. به همین جهت مقاومت خاک بستگی زیادی به میزان رطوبت و ترکیب و غلظت مواد و رسوبات محلول در آب آن دارد. اندازه گیری مقاومت خاک قبل از شروع ساخت الکترود، به منظور تصمیم گیری در مورد خواص آن و محل الکترود انجام می شود. شرکت ترانشه یکی از مجموعه های معتبر می باشد که سال های زیادی در زمینه انواع آزمایش مکانیک و خاک تجربه و فعالیت دارد.

مقاومت خاک

در این بخش مطلب به بررسی مقاومت خاک و روش اندازه گیری مقاومت خاک می خواهیم مقاومت خاک را تعریف کنیم. به اندازه گیری مقاومت زمین در برابر جریان الکتریکی مقاومت خاک یا زمین گفته می شود. پایداری خاک به عوامل مختلفی از جمله ترکیب خاک، رطوبت، دما و … وابسته می باشد. به طور کلی، خاک ها ناهمگن هستند و پایداری آنها با عمق تغییر می کند. خاک با مقاومت کم برای طراحی سیستم زمین به زمین مناسب است. مقاومت زمین بر حسب اهم یا اهم سانتی متر اندازه گیری می گردد.

استحکام خاک به طور عمده به دمای آن وابسته خواهد بود. زمانی که دمای خاک بالای 0 درجه باشد، تاثیر آن بر مقاومت خاک بسیار کم است. در دمای 0 درجه سانتیگراد، آب شروع به خنک شدن می کند و مقاومت افزایش می یابد. بزرگی جریان نیز بر مقاومت زمین تأثیر می گذارد. اگر مقدار جریان الکتریکی در خاک زیاد باشد می تواند خاک را به میزان قابل توجهی خشک کرده و مقاومت آن را افزایش دهد. مقاومت خاک با عمق یکسان نیست.

لایه های زیرین خاک رطوبت بیشتر و مقاومت کمتری دارند. اگر لایه زیرین از لایه های سخت و سنگ تشکیل شده باشد، مقاومت می تواند با عمق بالا رود. شرکت ترانشه خدمات مربوط به آزمایش مقاومت خاک را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد.

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات نیلینگ، خرپا، انکراژ، آزمایش خاک، مکانیک خاک، بهسازی خاک، مقاومت خاک، طبقه بندی خاک، میکروپایل، سازه نگهبان، حفاری دستی، طراحی ساختمان و جلوگیری از نشست ساختمان می باشد. همچنین برای آشنایی با انواع خاک و شناخت بیشتر تیپ خاک نیز می توانید از وبلاگ مجموعه ترانشه بازدید کنید.

مقاومت خاک و اندازه گیری آن

در این مقاله به بررسی مقاومت خاک و روش اندازه گیری مقاومت خاک می پردازیم. اندازه گیری مقاومت خاک به طور معمول با چهار میله انجام می گیرد. در این شیوه چهار میله در یک خط مستقیم با فاصله مساوی به داخل خاک رانده می شود. یک جریان از پیش تعیین شده بین الکترودهای C1 و C2 جریان می یابد و افت پتانسیل V بین P1 و P2 اندازه گیری می شود. جریان I یک میدان الکتریکی متناسب با چگالی جریان و مقاومت زمین ایجاد می کند. ولتاژ V متناسب با این ناحیه است.

مقاومت الکتریکی زمین

وقتی الکترود را وارد خاک می‌کنید و جریان از آن عبور می‌کند، زمین اطراف الکترود جریان را از خود عبور می‌دهد و اساساً مقاومتی که اندازه‌گیری می‌شود، مقاومت جرم زمین در اطراف الکترود است. بنابراین مقاومت الکترود مقاومت خاک متصل به الکترود زمین تا بی نهایت است. برخلاف تصور رایج، این اشتباه است که مقاومت مذکور را برابر با مقاومت خود الکترود زمین در نظر بگیریم. الکترود فلزی است و مقاومت آن بسیار کم است و مقاومت آن در خاک تغییر نمی کند.

در حقیقت مقاومت الکتریسیته ساکن زمین بر اساس مقاومت ویژه زمین و مقاومت ویژه مواد مورد استفاده برای کاهش مقاومت زمین و قطر اطراف الکترود محاسبه می گردد. در صورتی که در زمینه انجام آزمایش مقاومت خاک به مشاوره یا راهنمایی نیاز دارید می توانید با کارشناسان شرکت ترانشه ارتباط برقرار کنید. این مجموعه در حال حاضر به عنوان یکی از مجرب ترین شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات آزمایش خاک شناخته شده است.

روش های اندازه گیری مقاومت زمین

دانستن مقاومت خاک و روش اندازه گیری مقاومت خاک اهمیت زیادی داریم. بنابراین در بهش بعدی روش های اندازه گیری مقاومت خاک را توضیح می دهیم.

استفاده از روش وینر برای اندازه گیری مقاومت خاک

مقاومت زمین با ارت سنج چهار سیمه به روش ونر به شرح زیر اندازه گیری می شود. از چهار محور آزمایشی استفاده می شود. از دو شفت جانبی برای ایجاد مدار جریان و دو شفت میانی برای اندازه گیری ولتاژ استفاده می شود. چهار محور در یک ردیف در فواصل مساوی قرار می گیرند. در هر اندازه گیری، موقعیت چهار محور باید تغییر کند. اگر خاک همگن باشد، ولتاژ به صورت خطی با فاصله بین الکترودها تغییر می کند. میله های تست در فواصل زمانی معین در زمین قرار می گیرند و توسط چهار سیم مجزا به پایانه های دستگاه متصل می شوند.

در صورت استفاده از معادله خاص، عمق محورهای محرک در زمین نباید از یک بیستم فاصله آنها بیشتر شود. هادی های جریان و ولتاژ باید تا حد امکان از هم دور باشند تا از القای متقابل جلوگیری شود. وجود اجسام فلزی زیاد در زیرزمین مانند لوله های فلزی از هر نوع و سیم کشی باعث ایجاد اختلال بزرگ در اندازه گیری می شود. بنابراین، شما باید روشی را انتخاب کنید که در زیرزمین چنین چیزهایی وجود نداشته باشد.

مقاومت خاک
مقاومت خاک

اندازه گیری مقاومت خاک با استفاده از شیوه اشلومبرگر

چهار ماشین در یک خط مستقیم قرار می گیرند، اما فاصله آنها برابر نیست. فاصله هادی های جریان از یکدیگر بسیار بیشتر از فاصله ولتاژ کلید است زیرا به این ترتیب L >> a اما هادی های ولتاژ در وسط قرار گرفته و بسته می شوند و فقط هادی های جریان اندازه گیری می شود. هر زمان. در حال حرکت هستند. در این روش ولتاژ با مجذور فاصله بین محورهای جریان تغییر می کند. به همین دلیل در حین استفاده باید از وسایل اندازه گیری حساس استفاده شود. مسیرهای جریان و ولتاژ باید تا حد امکان از هم دور باشند تا به هم نزدیک نشوند.

از آنجایی که خود القایی باید به حداقل برسد، هادی ها باید به طور کامل از سیم پیچ ها جدا شوند. وجود اجسام فلزی گسترده در زیر زمین، مانند لوله های فلزی از هر نوع و زره کابلی، باعث اختلال بزرگ در اندازه گیری می شود. در دستگاه های اندازه گیری که ولت متر یا اهم متر را به کار می برند. مقاومت سیم پیچ ولتاژ ولت متر یا اهم متر باید زیاد باشد تا اثر الکترود ولتاژ یا مقاومت الکترود کاهش یابد. این مشکل باعث کاهش حساسیت ولت متر می شود.

مقاومت خاک چیست؟

در این مقاله به طور کامل به بررسی مقاومت خاک و روش های اندازه گیری آن پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه نمایید.

چگونه می توان مقاومت خاک را اندازه گیری کرد؟

اندازه گیری مقاومت خاک باید توسط مشرکت های معتبر و مهندسین مجرب انجام شود. جهت اندازه گیری مقاوت خاک با مهندسین مجموعه ترانشه در تماس باشید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.