You are currently viewing انکراژ چیست؟ پایداری سازی گود به روش انکراژ

انکراژ چیست؟ پایداری سازی گود به روش انکراژ

1
(1)

انکراژ

در این مقاله قصد داریم به توضیح کاملی در رابطه با انکراژ بپردازیم،هدف ما آشنایی هرچه بیشتر کاربران با پیرامون و آنچه در محیط روی می دهد است. ابتدا باید بیان کرد که انکراژ چیست؟ پایداری سازی گود به روش انکراژ چگونه است؟ یکی از روش های معمول در ساختمان سازی انجام عمل گود برداری است تا بتوان از طریق حفره ایجاد شده پایه و بنای یک ساختمان را بنیانگذاری کرد،از این رو ابتدا یک محیط را گودبرداری کرده و سپس اقدام به کار انجام می پذیرد. در ادامه با ترانشه همراه باشید تا با انکراژ بیشتر آشنا شویم.

انکراژ چیست؟

امروزه یکی از شیوه های رایج کار ساختمان سازی اجرای گودبرداری از محل مربوطه است. هدف اصلی از این کار ایجاد یک فضای عمیق و پایدار بدون شیب و ایراد به منظور ساخت یک بنای مناسب و فاقد آسیب پذیری می باشد که این امر توسط ابزارهایی که انکراژ نام دارند قابل انجام است، استفاده از انکراژها قدرت خاک را افزون کرده و سبب جلوگیری از فروپاشی و آسیب به خاک محل مورد نظر می گردد در واقع می توان نحوه عملکرد ابزار انکراژ را به یک میخ و زمین را به دیواری تشبیه کرد که میخ به داخل دیوار فرو می رود.

البته لازم به ذکر است که گودبرداری به روش میخ زنی به مراتب هزینه بیشتری در مقایسه با انکراژ دارد در نتیجه یک روش موثر و مناسب از نظر هزینه همان ابراز انکراژ است البته این عمل باید توسط فردی انجام گیرد که در این سطح مهارت لازم را داشته باشد.
شیوه کار انکراژها به این نحو است که نیروی کششی را به زمین منتقل کرده و همین امر سبب پایدارسازی گودبرداری می گردد.

انکراژ
انکراژ

انکراژ ها دارای چه اجزایی است؟

سیستم انکراژ بطورکلی شامل سه قسمت است که در ذیل به شرح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 1. سر انکر: مهم ترین عضو انکراژ است و دارای دو حالت طول محصور و طول آزاد می باشد و برای انجام کار با دو حالت گفته شده در فوق از لوله پلاستیکی بهره گیری می شود که با استفاده از آن بصورت طول آزاد بدون هیچ گونه محدودیتی کار انجام می گیرد و به حالت محصور انجام کار با محدودیت روبروست.
 2. صفحه یا بدنه انکر
 3. لوله: در رابطه با لوله انکراژ هم باید گفت که از طریق این لوله نیرو و بار به زمین منتقل شده و پایداری خاک رقم خواهد خورد.

اجرای مراحل انکراژ

سیستم انکراژ به جهت گودبرداری به صورت پایدار از یک محیط صورت می گیرد اما لازمه آن انجام کار توسط فردی ماهر و کاربلد است،در این قسمت اجرای مراحل کار سیستم انکراژ ذکر می گردد.

 1. قبل از شروع کار باید مهارهای مناسب نصب و راه اندازی شده و سپس عمل حفاری انجام گیرد به علاوه لازم و ضروریست که نقاط حفاری و عمق آن ها از پیش توسط افراد خِبره در این کار تعیین شده باشد.
 2. رعایت تمام نکات و موارد ایمنی و حفاظتی به طور کامل صورت گیرد.
 3. ملات اولیه پیش از شروع کار باید در محل حفاری بکار گیری شده باشد.
 4. قبل از شروع کار میله ها و ابزارها در جای مناسب و تعیین شده از پیش قرار گرفته باشند.
 5. ملات ها در بخش های محصور مشخص شده قرار گرفته باشند و امکان خروج لوله ها وجود داشته باشد.
 6. بعد از سپری شدن ۷شبانه روز بطور کامل در محل محصور،نیرو به قسمت آزاد اعمال گردد و برابر با میزان از پیش تعیین شده باشد.

آنچه که باید در رابطه با میل مهار در گود برداری بدانید

انکراژ بروکلی دارای اجزای مهم و مختلفی است که از جنس فولاد هستند و عبارتند از:

 1. عایق خوردگی
 2. غلاف
 3. میله: میله های مورد نیاز در سیستم انکراژ باید دارای استاندارد هایی نظیر ASTM A722 ASTM A416 باشند.
 4. ملات: مهم ترین عضو در ملات ها سیمان است،سیمان سبب حفاظت بیشتر شده و همچنین انتقال بار بیشتری را به زمین ممکن می سازد.
 5. سنترلایزر: وظیفه ثابت نگه داشتن میله و کابل ها در مرکز حفره ایجاد شده را برعهده دارد و ممکن است در فواصل ۳متر از هم قرار گیرند.
 6. اسپیسر:سبب تشکیل فاصله و قرار گرفتن ملات در اطراف رشته ها می گردد و در فاصله ۶الی ۱۳ متری ازهم قرار می گیرند.

شرکت ترانشه ارائه دهنده خدمات نیلینگ، خرپا، انکراژ، آزمایش خاک، مکانیک خاک، بهسازی خاک، مقاومت خاک، طبقه بندی خاک، میکروپایل، سازه نگهبان، حفاری دستی، طراحی ساختمان و جلوگیری از نشست ساختمان می باشد. همچنین برای آشنایی با انواع خاک و شناخت بیشتر تیپ خاک نیز می توانید از وبلاگ مجموعه ترانشه بازدید کنید.

انکراژ
انکراژ

تاندون های کابلی در سیستم انکراژ چیست؟

در واقع تاندون های کابلی یا به عبارت بهتر میل های مهار سبب می شوند تا خواص مکانیکی با گذر زمان دچار تغییرات شده و ثابت باقی بمانند و بکار خود ادامه دهند و افت بار به صورت خیلی خیلی اندک اتفاق بیفتد.

مزایای انکراژ

 1. سبب پایدارسازی شیب محیط خواهد شد به این نحو که برای ایجاد شیب مناسب در محیط از ابزار میل مهار با کمک نیروی دیوار و همچنین دیوارها و بلوک هایی که از سیمان ساخته شده اند در کنار تیرهایی که حالت افقی دارند بهره گیری می نماید و همین امر موجب افزایش مقاومت و توان دیوار در برابر انواع لرزش ها و آسیب های احتمالی خواهد شد.چنانچه از میله هایی که جنس فولاد دارند استفاده شود مقاومت در برابر حوادث چندین برابر شده و در نتیجه پایداری دائم شکل خواهد گرفت.
 2. ایجاد دیواره نگهبان، به واسطه میل مهار در سیستم انکراژ می توان مشکل های به وجود آمده در ساختار محیط را تغییر داد، ایرادات شکل گرفته در مسیر جاده ها و راه ها را رفع کرد به علاوه هزینه تهیه آن مناسب و اقتصادی می باشد و همچنین اجرا و پیاده سازی آن مناسب و راحت صورت می پذیرد.
 3. ایجاد سازه هایی که به زمین اتصال دارند توسط سیستم انکراژ قابل انجام است،به این صورت که سیستم انکراژ مدلی را پیاده سازی می نماید که استحکام سازه ها را دوچندان کرده و می توان در این حالت عنوان کرد که سیستم انکراژ حالت دائمی و یکپارچه در ایجاد مقاومت به شمار می رود.

جمع بندی

سیستم انکراژها درواقع تاندون هایی هستند که از قبل در کنار هم تعبیه شده و قرار گرفته اند و به کمک سیمان و ملات ها در محل حفره ها بکار برده می شوند.تمامی این اعمال به منظور افزایش مقاومت و بالابردن استحکام محیط صورت می گیرد و همین امر سبب حفاظت خاک و پایدارسازی گودبرداری و سطوح دارای شیب خواهدشد، یکی از شرکت های فعال و موفق در زمینه ارائه خدمات به مشتریان شرکت ترانشه است که همواره می کوشد تا بهترین ها را به شما همراهان گرامی ارائه دهد.

انکراژ چیست؟

انکراژ به نوعی گودبرداری و ایمن سازی شیب برای ساخت بنا گفته می شود که در این مقاله به طور کامل به بررسی انکراژ‌ پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه نمایید.

مزایای استفاده از انکراژ چیست؟

به پایدارسازی شیب کمک می کند و برای بناهایی که نیاز به اتصال مستقیم به زمین دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.